| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin MC76VVM6 Room Air Purifier (White) | ₹ 13,974 |
Daikin MC76VVM6 Room Air Purifier price in India starts from ₹ 13,974. The lowest price of Daikin MC76VVM6 Room Air Purifier is ₹ 13,974 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | MC76VVM6 Room Air Purifier |
| Price in India | ₹13,974 |
| Model Name | MC76VVM6 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Activated Carbon, Pre-Filter, Deodorization Filter |
| Dimensions (mm) | 24.30 x 42.70 x 0.00 |
| Depth | 46.5 cm |
| Weight | 5.6 kg |
| Shade | White |
| Material | Aluminium |
| Coverage Area | 538 sq.ft |
| Control Type | Touch |
| Suitable For | Room |
| Technology Used | True Electrostatic HEPA Technology |
| Air Flow Level | 456 cu.m/hr |
| Ionizer | Yes |
| Humidifier | No |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | Quiet - 5W Standard - 11W Turbo - 82W |
| Noise Level | Quiet - 25 dB Standard - 38 dB Turbo - 56.5 dB |
| Operating Temperature | Degree C |
| Warranty Summary | 1 Year |
Daikin MC76VVM6 Room Air Purifier
₹13,974
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM