| Brand | Electrolux |
| Model | 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (ET75EMJB) |
| Price in India | ₹18,000 |
| Model Name | ET75EMJB |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black & White |
| Shade | Black Top, Silky Grey Cabinet |
| Dimensions (mm) | 940.00 x 600.00 x 0.00 |
| Depth | 570 |
| Weight | 32.80 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 850 rpm |
| Hot Wash | Yes |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Standard Warranty |
| Covered in Warranty | All Parts except Top Lids, Knobs, Inlet / Drain Hose and Lint Filter |
| Not Covered in Warranty | Top Lids, Knobs, inlet / Drain Hose and Lint Filter |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Electrolux 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (ET75EMJB)
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam