| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, GIC 18 RINV 3 DWQR, White) | ₹ 31,600 |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 18 RINV 3 DWQR) price in India starts from ₹ 31,600. The lowest price of Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 18 RINV 3 DWQR) is ₹ 31,600 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 18 RINV 3 DWQR) |
| Price in India | ₹31,600 |
| Model Name | GIC 18 RINV 3 DWQR |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Inverter |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99 cm x 22.4 cm x 31.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 24.1 cm x 55.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 34.5 kg, Indoor Gross Weight: 14.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.7 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1670 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 7 Years on Compressor |
Godrej 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 18 RINV 3 DWQR)
₹31,600
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM