| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD 1853 PM 3.2, Galaxy Purple) | ₹ 11,990 |
| Godrej 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD 1853 PM 3.2, Galaxy Wine) | ₹ 12,990 |
Godrej 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD 1853 PM 3.2) price in India starts from ₹ 11,990. The lowest price of Godrej 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD 1853 PM 3.2) is ₹ 11,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD 1853 PM 3.2) |
| Price in India | ₹11,990 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Galaxy Purple |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1173.00 x 576.00 x 0.00 |
| Depth | 650 mm |
| Weight | 41.00 kg |
| Model Name | RD 1853 PM 3.2 |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | Yes |
| Other Power Features | Low Starting Voltage: 140 V - 260 V |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Metallic |
| Handle type | Sturdy Ergonomic |
| Gasket Type | Anti-bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Silver Shower Technology |
| Other Features | Muziplay: 6 Band Graphic Equalizers, Touch Panel, 80 W PMPO Speakers, MP3, FM, Defrosting: Semi Automatic, 2.25 L AquaSpace|Recessed Lamp, Environment Friendly, Oxide Protection, 100% Environment Friendly, Zero Emission of HFC, HCFC, CFC Gases |
| Warranty Summary | 1 Year on Refrigerator and 10 Years on Compressor |
Godrej 185 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD 1853 PM 3.2)
₹11,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM