| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 192 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGERIO 207B 23 THF, Ruby Red) | ₹ 13,290 |
| Godrej 192 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGERIO 207B 23 THF, Wine) | ₹ 13,994 |
| Godrej 192 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGERIO 207B 23 THF, Oxy Blue) | ₹ 16,699 |
Godrej 192 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGERIO 207B 23 THF) price in India starts from ₹ 13,290. The lowest price of Godrej 192 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGERIO 207B 23 THF) is ₹ 13,290 at Flipkart on 6th April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 192 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGERIO 207B 23 THF) |
| Price in India | ₹13,290 |
| Model Name | RD EDGERIO 207B 23 THF |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 188 L |
| Colours | Oxy Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 119.00 x 57.50 x 0.00 |
| Depth | 64.5 cm |
| Weight | 34.9 kg |
| Power Requirement | AC 140-260V |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Technology Used | Turbo Cooling Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 10 Years on Compressor from Godrej |
Godrej 192 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGERIO 207B 23 THF)
₹13,290