| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE NEO 207C 33 THF, Aqua Wine) | ₹ 13,000 |
| Godrej 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE NEO 207C 33 THF, Oxy Blue) | ₹ 13,994 |
| Godrej 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE NEO 207C 33 THF, Aqua Blue) | ₹ 14,599 |
Godrej 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE NEO 207C 33 THF) price in India starts from ₹ 14,599. The lowest price of Godrej 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE NEO 207C 33 THF) is ₹ 14,599 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE NEO 207C 33 THF) |
| Price in India | ₹14,599 |
| Model Name | RD EDGE NEO 207C 33 THF |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 192 L |
| Colours | Aqua Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 119.20 x 57.50 x 0.00 |
| Depth | 64.5 cm |
| Weight | 37 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | No |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 156 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on product and 10 Years Warranty on Compressor from Godrej |
Godrej 192 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE NEO 207C 33 THF)
₹14,599
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM