| Brand | Godrej |
| Model | 192 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RD EDGE DIVA 192 PD 4.2) |
| Model Name | RD EDGE DIVA 192 PD 4.2 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 192 L |
| Colours | Red |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1254.00 x 677.00 x 0.00 |
| Depth | 577 mm |
| Weight | 44.20 kg |
| Power Requirement | AC 140 - 260 V |
| Stabilizer Required | Yes |
| Other Power Features | Annual Electricity Consumption: 151 kWH |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Other Features | Chocolate/Medicine Shelves, Humidity Controller, Largest Freezer Space, 44% Largest Vegetable Space, Largest Shelf Space, More Aquaspace, Dry Store, Aroma Lock, Apron, 2.5 L Aqua Space in Door Shelf, Vegetable Basket/Crisper Volume: 20 L, Chiller Tray Capacity (In Terms of Water Bottles): 5 |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 10 Years on compressor from Godrej |