| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 237 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (RD EDUO 270C, Jade Wine) | ₹ 19,990 |
| Godrej 237 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (RD EDUO 270C, Jade Purple) | ₹ 20,390 |
Godrej 237 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (RD EDUO 270C) price in India starts from ₹ 19,990. The lowest price of Godrej 237 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (RD EDUO 270C) is ₹ 19,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 237 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (RD EDUO 270C) |
| Price in India | ₹19,990 |
| Model Name | RD EDUO 270C |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 237 L |
| Colours | Jade Wine |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 160.70 x 59.20 x 0.00 |
| Depth | 66.2 cm |
| Weight | 48.9 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Godrej 237 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (RD EDUO 270C)
₹19,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM