| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 CT 3.2, Jasmine Wine) | ₹ 20,090 |
| Godrej 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 CT 3.2, Indigo Floret) | ₹ 23,050 |
Godrej 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 CT 3.2) price in India starts from ₹ 20,090. The lowest price of Godrej 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 CT 3.2) is ₹ 20,090 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 CT 3.2) |
| Price in India | ₹20,090 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Capacity | 240 L |
| Colours | Jasmine Wine |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1482.00 x 667.00 x 0.00 |
| Depth | 577 mm |
| Weight | 47.50 kg |
| Model Name | RD EDGE PRO 240 CT 3.2 |
| Power Requirement | AC 140 - 260 V |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Annual Electricity Consumption: 202 kWH, Low Starting Voltage |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Anti B Technology in Gasket, Staycool Technology |
| Other Features | 100% Green, Environment Friendly - 100% CFC, HCFC and HFC Free, Protects Ozone Layer, Apron, Door Comes with Special Zinc Oxide Protection |
| Warranty Summary | 1 year on product and 10 years on Compressor. |
Godrej 240 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 240 CT 3.2)
₹20,090
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM