| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EON 260 P 2.4, Silver Stroke) | ₹ 19,490 |
| Godrej 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EON 260 P 2.4, Indigo Floret) | ₹ 20,790 |
| Godrej 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EON 260 P 2.4, Magic Blue) | ₹ 21,990 |
| Godrej 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EON 260 P 2.4, Cocoa Spring) | ₹ 27,000 |
Godrej 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EON 260 P 2.4) price in India starts from ₹ 19,490. The lowest price of Godrej 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EON 260 P 2.4) is ₹ 19,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EON 260 P 2.4) |
| Price in India | ₹19,490 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Capacity | 260 L |
| Colours | Silver Stroke |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1518.00 x 706.00 x 0.00 |
| Depth | 597 mm |
| Weight | 47.15 kg |
| Model Name | RT EON 260 P 2.4 |
| Power Requirement | AC 140 - 260 V |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Low Starting Voltage |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Removable Gasket | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | ZOP Technology, Anti B Technology, Cool Shower Technology |
| Other Features | 100% Green, CFC, HCFC and HFC Free, Storage Volume: 200 - 290 L |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 10 Years on Compressor |
Godrej 260 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT EON 260 P 2.4)
₹19,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM