| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 261 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT EONVIBE 276C 35 HCIF, Jade Purple) | ₹ 31,039 |
| Godrej 261 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT EONVIBE 276C 35 HCIF, Jade Wine) | ₹ 33,257 |
Godrej 261 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT EONVIBE 276C 35 HCIF) price in India starts from ₹ 31,039. The lowest price of Godrej 261 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT EONVIBE 276C 35 HCIF) is ₹ 31,039 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 261 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT EONVIBE 276C 35 HCIF) |
| Price in India | ₹31,039 |
| Release date | 23rd March 2022 |
| Model Name | RT EONVIBE 276C 35 HCIF |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 261 L |
| Colours | Jade Purple |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 155.00 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 66.5 cm |
| Weight | 57 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 110-290V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Alarm | No |
| Clock | No |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 10 Years Compressor Warranty From Godrej |
Godrej 261 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT EONVIBE 276C 35 HCIF)
₹31,039
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM