| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 343 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (RTEON 358B 25 RCI, Ebony) | ₹ 33,999 |
Godrej 343 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (RTEON 358B 25 RCI) price in India starts from ₹ 33,999. The lowest price of Godrej 343 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (RTEON 358B 25 RCI) is ₹ 33,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 343 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (RTEON 358B 25 RCI) |
| Price in India | ₹33,999 |
| Release date | 6th February 2022 |
| Model Name | RTEON 358B 25 RCI |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Rotary Compressor |
| Capacity | 343 L |
| Colours | Ebony |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 175.20 x 59.70 x 0.00 |
| Depth | 78.5 cm |
| Weight | 63.9 kg |
| Power Consumption | 330 KW |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Anti-B Technology |
| Other Features | Patented Cool Shower Technology Lock Jumbo Vegetable Tray 24-Hour Freshness 100% Environment Friendly Refrigerant Type : R 600 A Inverter Compressor 2.5 L Bottle Shelf Anti-B Technology Aroma lock Vegetable Basket / Crisper volume : 18 L Energy Consumption KWH/yr : 330 |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on product and 10 Years Warranty on Compressor from Godrej |
Godrej 343 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (RTEON 358B 25 RCI)
₹33,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM