| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WT 700 EDFS GP, Grey) | ₹ 14,990 |
Godrej 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WT 700 EDFS GP) price in India starts from ₹ 14,990. The lowest price of Godrej 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WT 700 EDFS GP) is ₹ 14,990 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WT 700 EDFS GP) |
| Price in India | ₹14,990 |
| Model Name | WT 700 EDFS GP |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Graphite Grey |
| Dimensions (mm) | 91.00 x 56.00 x 0.00 |
| Depth | 56.2 |
| Weight | 34 kg |
| Tub Material | Steel |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 700 rpm |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and 5 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused By Improper Use as Determined By the Company Personnel. Modification or Alteration of any Nature Made in the Electrical Circuitry/or Physical Construction of the Set. Site (Where the Premises is Kept) Conditions that Do not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centers or Purchaser's Residence. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Godrej 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WT 700 EDFS GP)
₹14,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications