| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WS 800 PDS, Red & White) | ₹ 14,490 |
| Godrej 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WS 800 PDS, Lilac Sprinkle & White) | ₹ 14,490 |
| Godrej 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WS 800 PDS, White & Gold Sprinkle) | ₹ 15,899 |
Godrej 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WS 800 PDS) price in India starts from ₹ 14,490. The lowest price of Godrej 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WS 800 PDS) is ₹ 14,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WS 800 PDS) |
| Price in India | ₹14,490 |
| Model Name | WS 800 PDS |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Shade | Lilac Top and White Body |
| Dimensions (mm) | 90.00 x 86.00 x 0.00 |
| Depth | 48.5 |
| Weight | 26.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Pulsator Wash Technology |
| Wash Program Types | 2 |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 800 rpm |
| Wash Cycle Duration | 15 min |
| Other Wash Modes | Gentle, Normal |
| Power Consumption | 570 W |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Wheel Support | Yes |
| Other Features | Buzzer, Control Method: Electro-mechanical |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Godrej Warranty |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. Also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if. Product has been installed/serviced/repaired/opened or tampered by any unauthorized personnel/technician. Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Product is shifted outside India. Warranty does not cover Plastic, Glassware and Bulb"Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet pipe, Lint Filter |
Godrej 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WS 800 PDS)
₹14,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM