| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-AE, Titanium Grey) | ₹ 15,990 |
Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-AE) price in India starts from ₹ 15,990. The lowest price of Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-AE) is ₹ 15,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-AE) |
| Price in India | ₹15,990 |
| Release date | 20th January 2022 |
| Model Name | HWM80-AE |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Titanium Grey |
| Dimensions (mm) | 93.00 x 52.00 x 0.00 |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 28 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 8 - wash, Rinse, Spin, Tub Dry, Smart, Soak, Delicate, Quick |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 780 RPM |
| Wash Cycle Duration | 40 min |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Power Requirement | 220V |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Features | ?Bionic Magic Filter, Balance Clean Pulsator, Oceanus Wave Drum |
| Warranty Summary | 2 Years on product and 10 Years on motor |
Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-AE)
₹15,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM