| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 9 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HSW90-678ES8, Dark Jade Silver) | ₹ 32,060 |
Haier 9 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HSW90-678ES8) price in India starts from ₹ 32,060. The lowest price of Haier 9 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HSW90-678ES8) is ₹ 32,060 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 9 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HSW90-678ES8) |
| Price in India | ₹32,060 |
| Release date | 19th January 2023 |
| Model Name | HSW90-678ES8 |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Dark Jade Silver |
| Dimensions (mm) | 99.00 x 55.00 x 0.00 |
| Depth | 61 cm |
| Weight | 44.5 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Air Dry Technology |
| Wash Program Types | 15 |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 630 RPM |
| Dryer Type | Tub Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Other Wash Modes | Delicate, Mixed Fabric, Synthetic, Blanket, Intensive Wash, Wool, Clean Tub, 3D Rolling Wash, Air Dry, Wash, Normal, Rinse, Soak, Spin, Delicate, Tub Dry, Quick |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Features | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
| Warranty Summary | 5 Years Warranty on Product, 12 Years Warranty on Motor |
| Warranty Service Type | Onsite |
Haier 9 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HSW90-678ES8)
₹32,060
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM