HAVAI 100 L Desert Air Cooler (8X Flo Pro) price in India starts from ₹ 18,040. The lowest price of HAVAI 100 L Desert Air Cooler (8X Flo Pro) is ₹ 18,040 at Amazon on 12th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 100 L Desert Air Cooler (8X Flo Pro) |
| Price in India | ₹18,040 |
| Model Name | 8X Flo Pro |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | 4 Side Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 100 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 8500 cfm |
| Air Throw Distance | 65 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Cooling Coverage Area | 1000 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 500 W |
| Width x Height x Depth | 96 cm X 140 cm X 68 cm |
| Weight | 5.7 kg |
| Warranty Summary | 1-Year On-Site Warranty for Peace of Mind ? Comes with a 1-Year On-Site Warranty, ensuring reliable after-sales support and professional service at your location. |