HAVAI 100 L Desert Air Cooler (Arizona 18) price in India starts from ₹ 11,990. The lowest price of HAVAI 100 L Desert Air Cooler (Arizona 18) is ₹ 11,990 at Amazon on 12th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 100 L Desert Air Cooler (Arizona 18) |
| Price in India | ₹11,990 |
| Model Name | Arizona 18 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 100 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 3500 cfm |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Cooling Coverage Area | 400 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 260 W |
| Width x Height x Depth | 50 cm X 140 cm X 70 cm |
| Weight | 20 kg |
| Warranty Summary | 1-Year On-Site Warranty for Peace of Mind ? Comes with a 1-Year On-Site Warranty, ensuring reliable after-sales support and professional service at your location. |