| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 12 L Personal Air Cooler (Arizona 9 Mini, White) | ₹ 4,390 |
HAVAI 12 L Personal Air Cooler (Arizona 9 Mini) price in India starts from ₹ 4,390. The lowest price of HAVAI 12 L Personal Air Cooler (Arizona 9 Mini) is ₹ 4,390 at Amazon on 3rd May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 12 L Personal Air Cooler (Arizona 9 Mini) |
| Price in India | ₹4,390 |
| Model Name | Arizona 9 Mini |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 12 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 1400 cfm |
| Air Throw Distance | 5 ft |
| Motor Speed | 2600 RPM |
| Air Deflection | Auto Swing |
| Cooling Coverage Area | 50 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | 230V |
| Width x Height x Depth | 38 cm X 73 cm X 30 cm |
| Weight | 5.7 kg |
| Warranty Summary | 1 Year On-Site Warranty for Peace of Mind ? Comes with a 1 Year On-Site Warranty, ensuring reliable after-sales support and professional service at your location |
HAVAI 12 L Personal Air Cooler (Arizona 9 Mini)
₹4,390
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes