| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 120 L Desert Air Cooler (Arizona 20, White) | ₹ 15,990 |
HAVAI 120 L Desert Air Cooler (Arizona 20) price in India starts from ₹ 15,990. The lowest price of HAVAI 120 L Desert Air Cooler (Arizona 20) is ₹ 15,990 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 120 L Desert Air Cooler (Arizona 20) |
| Price in India | ₹15,990 |
| Model Name | Arizona 20 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 120 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 4800 cfm |
| Air Throw Distance | 35 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Cooling Coverage Area | 500 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 375 W |
| Width x Height x Depth | 83 cm X 152 cm X 52 cm |
| Weight | 23 kg |
| Warranty Summary | 1-Year On-Site Warranty for Peace of Mind ? Comes with a 1-Year On-Site Warranty, ensuring reliable after-sales support and professional service at your location. |
HAVAI 120 L Desert Air Cooler (Arizona 20)
₹15,990