| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 150 L Desert Air Cooler (Arizona 28, Grey) | ₹ 28,990 |
HAVAI 150 L Desert Air Cooler (Arizona 28) price in India starts from ₹ 28,990. The lowest price of HAVAI 150 L Desert Air Cooler (Arizona 28) is ₹ 28,990 at Amazon on 12th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 150 L Desert Air Cooler (Arizona 28) |
| Price in India | ₹28,990 |
| Model Name | Arizona 28 |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Thick Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 150 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 10000 cfm |
| Air Throw Distance | 40 ft |
| Motor Speed | 950 RPM |
| Cooling Coverage Area | 700 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | 230V |
| Width x Height x Depth | 180 cm X 103 cm X 63 cm |
| Weight | 33 kg |
| Warranty Summary | 1 Year On-Site Warranty for Peace of Mind ? Comes with a 1-Year On-Site Warranty, ensuring reliable after-sales support and professional service at your location. |
HAVAI 150 L Desert Air Cooler (Arizona 28)
₹28,990
Google's Android Show I/O Edition: How to Watch Livestream, What to Expect