| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 150 L Desert Air Cooler (CYCLONE 21, Grey & White) | ₹ 18,990 |
HAVAI 150 L Desert Air Cooler (CYCLONE 21) price in India starts from ₹ 18,990. The lowest price of HAVAI 150 L Desert Air Cooler (CYCLONE 21) is ₹ 18,990 at Amazon on 16th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 150 L Desert Air Cooler (CYCLONE 21) |
| Price in India | ₹18,990 |
| Model Name | CYCLONE 21 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 150 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Semi Automatic |
| Air Delivery | 10000 cfm |
| Air Throw Distance | 80 ft |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Air Deflection | Auto Swing |
| Cooling Coverage Area | 750 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 330 W |
| Width x Height x Depth | 61 cm X 145 cm X 82 cm |
| Weight | 25 kg |
| Warranty Summary | The HAVAI Desert Cooler comes with 1 Year Warranty on the Main Motor |
HAVAI 150 L Desert Air Cooler (CYCLONE 21)
₹18,990
Subnautica 2 Sells 2 Million Copies Within 12 Hours of Early Access Launch
Honor’s Robot Phone With a Rotating Gimbal Camera Gets an Official Launch Window