| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 175 L Commercial Air Cooler (Tent, Black) | ₹ 29,990 |
HAVAI 175 L Commercial Air Cooler (Tent) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of HAVAI 175 L Commercial Air Cooler (Tent) is ₹ 29,990 at Amazon on 10th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 175 L Commercial Air Cooler (Tent) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | Tent |
| Colour | Black |
| Cooling Media | Honeycomb Thick Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 175 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 1000 cfm |
| Air Throw Distance | 75 ft |
| Cooling Coverage Area | 2500 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic Blade |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption - Heating | 550 W |
| Width x Height x Depth | 168 cm x 112 cm x 61.5 cm |
| Weight | 50 kg |
| Warranty Summary | All our Air Coolers come with a 1 year Warranty on the Electrical Components of the Air Cooler. What that means is the Main Motor, Pump and the Swing Motor of your Air Cooler are covered for 1 year and will be replaced absolutely free of cost from our end within the warranty period. All you need to do is contact us with the video of the issue on our Whatsapp Service Number ? 9819991318 and we shall get back to you. Post 1 year we shall continue to provide service and spares to the appliance at a cost. |
HAVAI 175 L Commercial Air Cooler (Tent)
₹29,990
Largest Black Holes May Form Through Repeated Collisions, Study Suggests
Elle OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Love Mocktail 3 Now Available to Stream on Zee 5: All You Need to Know About Cast, Plot, and More
Adivi Sesh and Mrunal Thakur’s Dacoit Now Streaming Online: What You Need to Know