| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 20 L Personal Air Cooler (Simba XL, White) | ₹ 4,990 |
HAVAI 20 L Personal Air Cooler (Simba XL) price in India starts from ₹ 4,990. The lowest price of HAVAI 20 L Personal Air Cooler (Simba XL) is ₹ 4,990 at Amazon on 9th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 20 L Personal Air Cooler (Simba XL) |
| Price in India | ₹4,990 |
| Model Name | Simba XL |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 20 L |
| Air Delivery | 1200 cfm |
| Air Throw Distance | 8 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Consumption - Heating | 230 W |
| Width x Height x Depth | 38 cm x 66 cm x 44 cm |
| Weight | 9.7 kg |
| Warranty Summary | All our Air Coolers come with a 1 year Warranty on the Electrical Components of the Air Cooler. What that means is the Main Motor, Pump and the Swing Motor of your Air Cooler are covered for 1 year and will be replaced absolutely free of cost from our end within the warranty period. All you need to do is contact us with the video of the issue on our Whatsapp Service Number ? 9819991318 and we shall get back to you. Post 1 year we shall continue to provide service and spares to the appliance at a cost. |
HAVAI 20 L Personal Air Cooler (Simba XL)
₹4,990
Largest Black Holes May Form Through Repeated Collisions, Study Suggests
Elle OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Love Mocktail 3 Now Available to Stream on Zee 5: All You Need to Know About Cast, Plot, and More
Adivi Sesh and Mrunal Thakur’s Dacoit Now Streaming Online: What You Need to Know