HAVAI 35 L Personal Air Cooler (KJR) price in India starts from ₹ 7,990. The lowest price of HAVAI 35 L Personal Air Cooler (KJR) is ₹ 7,990 at Amazon on 12th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 35 L Personal Air Cooler (KJR) |
| Price in India | ₹7,990 |
| Model Name | KJR |
| Colour | Brown & White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | 3 Sided Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 35 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 1500 cfm |
| Air Throw Distance | 12 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Cooling Coverage Area | 200 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 110 W |
| Width x Height x Depth | 44 cm X 71 cm X 52 cm |
| Weight | 30 kg |
| Warranty Summary | 1 Year warranty for reliable operation. |