| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 60 L Desert Air Cooler (Desert Tower XXL, White) | ₹ 12,890 |
HAVAI 60 L Desert Air Cooler (Desert Tower XXL) price in India starts from ₹ 12,890. The lowest price of HAVAI 60 L Desert Air Cooler (Desert Tower XXL) is ₹ 12,890 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 60 L Desert Air Cooler (Desert Tower XXL) |
| Price in India | ₹12,890 |
| Model Name | Desert Tower XXL |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 60 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 2300 CMPH |
| Air Throw Distance | 15 ft |
| Cooling Coverage Area | 250 sq.ft |
| Body Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | 190V |
| Power Consumption - Heating | 230 W |
| Width x Height x Depth | 39 cm x 141 cm x 39 cm |
| Weight | 11 kg |
HAVAI 60 L Desert Air Cooler (Desert Tower XXL)
₹12,890
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM