HAVAI 60 L Personal Air Cooler (Arizona 12) price in India starts from ₹ 6,890. The lowest price of HAVAI 60 L Personal Air Cooler (Arizona 12) is ₹ 6,890 at Amazon on 15th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 60 L Personal Air Cooler (Arizona 12) |
| Price in India | ₹6,890 |
| Model Name | Arizona 12 |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 60 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 2000 cfm |
| Air Throw Distance | 8 ft |
| Motor Speed | 2600 RPM |
| Air Deflection | Auto Swing |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 120 W |
| Width x Height x Depth | 34 cm X 125 cm X 48 cm |
| Weight | 5.7 kg |
| Warranty Summary | 1 Year On-Site Warranty for Peace of Mind ? Comes with a 1-Year On-Site Warranty, ensuring reliable after-sales support and professional service at your location. |