| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 7 L Personal Air Cooler (Nano, White) | ₹ 3,790 |
HAVAI 7 L Personal Air Cooler (Nano) price in India starts from ₹ 3,790. The lowest price of HAVAI 7 L Personal Air Cooler (Nano) is ₹ 3,790 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 7 L Personal Air Cooler (Nano) |
| Price in India | ₹3,790 |
| Model Name | Nano |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 7 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Throw Distance | 4 ft |
| Body Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Ice Chamber | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 23 cm x 49.2 cm x 27 cm |
| Weight | 3 kg |
HAVAI 7 L Personal Air Cooler (Nano)
₹3,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM