| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 75 L Desert Air Cooler (Thunder 75, Black) | ₹ 7,549 |
HAVAI 75 L Desert Air Cooler (Thunder 75) price in India starts from ₹ 7,549. The lowest price of HAVAI 75 L Desert Air Cooler (Thunder 75) is ₹ 7,549 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 75 L Desert Air Cooler (Thunder 75) |
| Price in India | ₹7,549 |
| Model Name | Thunder 75 |
| Colour | Black |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 3500 cfm |
| Air Throw Distance | 20 ft |
| Motor Speed | 1200 RPM |
| Air Deflection | 3 Way |
| Cooling Coverage Area | 400 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption - Heating | 150 W |
| Width x Height x Depth | 53.34 cm x 114.3 cm x 38.1 cm |
| Weight | 25 kg |
HAVAI 75 L Desert Air Cooler (Thunder 75)
₹7,549
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM