| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HAVAI 80 L Desert Air Cooler (Arizona 16, White) | ₹ 9,490 |
HAVAI 80 L Desert Air Cooler (Arizona 16) price in India starts from ₹ 9,490. The lowest price of HAVAI 80 L Desert Air Cooler (Arizona 16) is ₹ 9,490 at Amazon on 12th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 80 L Desert Air Cooler (Arizona 16) |
| Price in India | ₹9,490 |
| Model Name | Arizona 16 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 80 L |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 3300 cfm |
| Air Throw Distance | 20 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Cooling Coverage Area | 350 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Width x Height x Depth | 43 cm X 121 cm X 60 cm |
| Weight | 20 kg |
| Warranty Summary | 1 Year On-Site Warranty Enjoy complete peace of mind with 1 Year on-site warranty support for hassle-free service at your doorstep. |
HAVAI 80 L Desert Air Cooler (Arizona 16)
₹9,490
Google's Android Show I/O Edition: How to Watch Livestream, What to Expect