HAVAI 80 L Personal Air Cooler (4 Way) price in India starts from ₹ 8,990. The lowest price of HAVAI 80 L Personal Air Cooler (4 Way) is ₹ 8,990 at Amazon on 12th May 2026.
| Brand | HAVAI |
| Model | 80 L Personal Air Cooler (4 Way) |
| Price in India | ₹8,990 |
| Model Name | 4 Way |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 80 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 2100 cfm |
| Air Throw Distance | 25 ft |
| Motor Speed | 2100 RPM |
| Cooling Coverage Area | 500 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 160 W |
| Width x Height x Depth | 45 cm X 72 cm X 52 cm |
| Weight | 30 kg |
| Warranty Summary | 1-Year Warranty: Ensures peace of mind with reliable support and coverage for a full Year. |