| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Havells 80 L Desert Air Cooler (Koolaire 80, Grey & White) | ₹ 12,630 |
Havells 80 L Desert Air Cooler (Koolaire 80) price in India starts from ₹ 12,630. The lowest price of Havells 80 L Desert Air Cooler (Koolaire 80) is ₹ 12,630 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Havells |
| Model | 80 L Desert Air Cooler (Koolaire 80) |
| Price in India | ₹12,630 |
| Model Name | Koolaire 80 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | 3 Honeycomb Pads |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 80 L |
| Air Delivery | 2118 cfm |
| Cooling Coverage Area | 452 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene (PP), Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Blower/Fan Material | Metal Blade |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 70 cm x 118 cm x 41 cm |
| Weight | 17 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive |
| Warranty Service Type | Onsite |
Havells 80 L Desert Air Cooler (Koolaire 80)
₹12,630
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications