| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Havells 95 L Desert Air Cooler (Kace 95, Blue & White) | ₹ 11,900 |
Havells 95 L Desert Air Cooler (Kace 95) price in India starts from ₹ 11,900. The lowest price of Havells 95 L Desert Air Cooler (Kace 95) is ₹ 11,900 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Havells |
| Model | 95 L Desert Air Cooler (Kace 95) |
| Price in India | ₹11,900 |
| Model Name | Kace 95 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 95 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Fan Mode |
| Air Delivery | 3600 cfm |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 63.9 cm x 128.8 cm x 44.9 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damage Resulting from Accidents, Mishandling or Negligence on Part of the Customer |
| Warranty Service Type | Customer Needs To Call Havells Customer Care 08045771313 |
Havells 95 L Desert Air Cooler (Kace 95)
₹11,900
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications