| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hisense 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFVB7012MS, Silver) | ₹ 24,990 |
Hisense 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFVB7012MS) price in India starts from ₹ 24,990. The lowest price of Hisense 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFVB7012MS) is ₹ 24,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Hisense |
| Model | 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFVB7012MS) |
| Price in India | ₹24,990 |
| Release date | 27th August 2021 |
| Model Name | WFVB7012MS |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Silver |
| Dimensions (mm) | 84.50 x 46.00 x 0.00 |
| Depth | 59.5 cm |
| Weight | 54 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 15 |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Wash Modes | Synthetic, Mixed Fabric, Wool, Clean Tub, Delicate, Baby Care |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Technicial Visit |
Hisense 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WFVB7012MS)
₹24,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM