| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, FY42524, White) | ₹ 34,990 |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Split AC (FY42524) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 3 Star Split AC (FY42524) is ₹ 34,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (FY42524) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | FY42524 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5500 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Powerful Mode, Auto Power Save Mode, Cool Mode, Dry Mode, My Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Auto Climate Technology |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 29 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.9 kg |
| Outdoor W x H x D | 79.2 cm x 60 cm x 29.9 cm |
| Outdoor Unit Weight | 45 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1448 W |
| Operating Current | 6.4 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Direction |
| Other Air Flow Features | Fan Speed: 5, Auto Fan Speed, Air Flow (IDU): 583 CFM, Auto Humid Control |
| Other Filter Features | Stainless Steel Plated Filter, Filter Clean Indicator |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | Kaimin, Selectable Fan Speeds, On / Off Timer with Advanced Start-up, LCD Wireless Remote Controller |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 4 Years for Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Split AC (FY42524)
₹34,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM