HP 17 is a Windows 10 laptop with a 17.30-inch display that has a resolution of 1600x900 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP 17 packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 620. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 19th May 2026, HP 17 price in India starts at Rs. 1,06,387.
| Brand | HP |
| Model | 17 |
| Price in India | ₹1,06,387 |
| Model Number | 17 |
| Dimensions (mm) | 63.50 x 277.00 x 39.10 |
| Weight (kg) | 2.4 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Size | 17.30-inch |
| Resolution | 1600x900 pixels |
| Processor | Intel Core i5 7200U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR4 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Disk Drive | DVD Writer |
| Finger Print Sensor | No |
| HDMI Port | Standard |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
HP 17
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications