HP Pavilion x360 13-u135tu is a Windows 10 Home laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP Pavilion x360 13-u135tu packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 620. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth and it comes with 1 USB ports (1 x USB 2.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In ports.
As of 1st April 2026, HP Pavilion x360 13-u135tu price in India starts at Rs. 45,000.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP Pavilion X360 13-U135TU Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core i7, Silver, 13.3 inch) | ₹ 45,000 |
| HP Pavilion X360 13-U135TU Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core i7, Natural Silver, 13.3 inch) | ₹ 59,990 |
HP Pavilion x360 13-u135tu price in India starts from ₹ 45,000. The lowest price of HP Pavilion x360 13-u135tu is ₹ 45,000 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion x360 13-u135tu |
| Price in India | ₹45,000 |
| Model Number | 13-u135tu |
| Series | Pavilion x360 |
| Dimensions (mm) | 326.40 x 222.00 x 19.80 |
| Weight (kg) | 1.58 |
| Colours | Natural Silver |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 9 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7500U |
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Burst Clock Speed | 3.5 GHz |
| Cache | 4MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
HP Pavilion x360 13-u135tu
₹45,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM