| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kelvinator 12 L Personal Air Cooler (KCP012SBL, Grey) | ₹ 8,999 |
Kelvinator 12 L Personal Air Cooler (KCP012SBL) price in India starts from ₹ 8,999. The lowest price of Kelvinator 12 L Personal Air Cooler (KCP012SBL) is ₹ 8,999 at Amazon on 1st May 2026.
| Brand | Kelvinator |
| Model | 12 L Personal Air Cooler (KCP012SBL) |
| Price in India | ₹8,999 |
| Model Name | KCP012SBL |
| Colour | Grey |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Back Side Honeycomb Pads |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 12 L |
| Air Delivery | 30 cfm |
| Air Deflection | Auto Swing |
| Body Material | Polypropylene (PP) |
| Castor Wheels | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Power Requirement | AC 220V |
| Width x Height x Depth | 55 cm X 44.5 cm X 49 cm |
| Weight | 10 kg |
Kelvinator 12 L Personal Air Cooler (KCP012SBL)
₹8,999
Oppo Reno 16, Reno 16 Pro Set to Launch Later This Month; Pre-Reservations Begin
Samsung Galaxy S26 Ultra Successor Might Skip the 3x Telephoto Rear Camera, Early Leak Suggests