| Brand | LG |
| Model | 188 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D191KPZV) |
| Model Name | GL D191KPZV |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 188 L |
| Colours | Shiny Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1142.00 x 537.00 x 0.00 |
| Depth | 631.0 mm |
| Weight | 31.00 kg |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Stabilizer Range: 90 - 310 V |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Other Features | Extra Space for Extra Storage, Smart Connect, Solar Smart, Fastest Ice Making, Anti bacterial Gasket, Moist Balance Crisper, Spill-proof Toughened Glass Shelves |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 10 years on compressor from LG |