| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 190 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (GL D199ORGB, Ruby Glow) | ₹ 14,390 |
LG 190 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (GL D199ORGB) price in India starts from ₹ 14,390. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (GL D199ORGB) is ₹ 14,390 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (GL D199ORGB) |
| Price in India | ₹14,390 |
| Model Name | GL D199ORGB |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Linear Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Ruby Glow |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 1 Star |
| Dimensions (mm) | 124.70 x 53.70 x 0.00 |
| Depth | 63.8 cm |
| Weight | 32 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Opal Handle |
| Gasket Type | Anti-Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Direct Cooling Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 10 Years Compressor Warranty |
LG 190 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (GL D199ORGB)
₹14,390
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM