| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 204 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL D211CERY, Ebony Regal) | ₹ 29,999 |
LG 204 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL D211CERY) price in India starts from ₹ 29,999. The lowest price of LG 204 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL D211CERY) is ₹ 29,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 204 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL D211CERY) |
| Price in India | ₹29,999 |
| Model Name | GL D211CERY |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 204 L |
| Colours | Ebony Regal |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 132.20 x 56.50 x 0.00 |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 38 kg |
| Temperature Control | External Micom |
| Express Freezing | No |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | Ariana Handle |
| Gasket Type | Anti-bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | No |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | Works without Stabilizer (90 - 310 V), 16 Ltr. Vegetable Box, Fast in Ice Making, Smart Connect, Solar Connect, Anti-Rat Bite |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor From LG |
LG 204 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL D211CERY)
₹29,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM