| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL-D231ABAU, Blue Aurora) | ₹ 19,990 |
LG 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL-D231ABAU) price in India starts from ₹ 19,990. The lowest price of LG 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL-D231ABAU) is ₹ 19,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL-D231ABAU) |
| Price in India | ₹19,990 |
| Model Name | GL-D231ABAU |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 210 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 125.00 x 59.10 x 0.00 |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 35 kg |
| Temperature Control | Knob dial |
| Power Consumption | 134 W |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Chrome |
| Gasket Type | Anti-bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Years Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor. |
LG 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL-D231ABAU)
₹19,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM