| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 235 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ASVZ, Scarlet Victoria) | ₹ 22,990 |
LG 235 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ASVZ) price in India starts from ₹ 22,990. The lowest price of LG 235 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ASVZ) is ₹ 22,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 235 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ASVZ) |
| Price in India | ₹22,990 |
| Release date | 2nd August 2022 |
| Model Name | GL D241ASVZ |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 235 L |
| Colours | Scarlet Victoria |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 62.10 x 59.10 x 0.00 |
| Depth | 62.1 cm |
| Weight | 40 kg |
| Express Freezing | No |
| Power Consumption | 109 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | No |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor From LG |
LG 235 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ASVZ)
₹22,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM