| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292RSCX, Scarlet Charm) | ₹ 31,939 |
LG 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292RSCX) price in India starts from ₹ 31,939. The lowest price of LG 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292RSCX) is ₹ 31,939 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292RSCX) |
| Price in India | ₹31,939 |
| Release date | 1st March 2021 |
| Model Name | GL T292RSCX |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 260 L |
| Colours | Scarlet Charm |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 147.50 x 58.50 x 0.00 |
| Depth | 70.3 cm |
| Weight | 48 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | I Micom |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | 240V |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Royale Handle |
| Gasket Type | Anti-Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Door Cooling ⁺™ Technology |
| Other Features | Smart Diagnosis, Auto Smart Connect, SuperChill, Ecofriendly Refrigerant, Door Open Alarm, Moist and Fresh, Catechin Deodorizer, Humidity Controller, LED Lighting, 2 L Bottle Storage, Egg Cum Ice Tray, 2 Freezer Door Basket (Full), Transparent Ice Bank |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From LG |
LG 260 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T292RSCX)
₹31,939
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM