| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 283 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S302SDSY, Dazzel Steel) | ₹ 27,710 |
LG 283 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S302SDSY) price in India starts from ₹ 27,710. The lowest price of LG 283 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S302SDSY) is ₹ 27,710 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 283 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S302SDSY) |
| Price in India | ₹27,710 |
| Release date | 3rd April 2021 |
| Model Name | GL S302SDSY |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 284 L |
| Colours | Dazzel Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 157.50 x 58.50 x 0.00 |
| Depth | 66.9 cm |
| Weight | 35 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | I Micom |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type |
| Gasket Type | Anti-Bacteria Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Technology Used | Smart Inverter Compressor Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty, 10 Years on Compressor |
LG 283 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S302SDSY)
₹27,710
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM