| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 284 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (GL T302RPZY, Shinny Steel) | ₹ 34,230 |
LG 284 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (GL T302RPZY) price in India starts from ₹ 34,230. The lowest price of LG 284 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (GL T302RPZY) is ₹ 34,230 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 284 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (GL T302RPZY) |
| Price in India | ₹34,230 |
| Release date | 22nd September 2020 |
| Model Name | GL T302RPZY |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 284 L |
| Colours | Shinny Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 157.50 x 58.50 x 0.00 |
| Depth | 70.3 cm |
| Weight | 54 kg |
| Temperature Control | I Micom |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 100-310V, 50Hz |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Trimless Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Royale |
| Gasket Type | Anti-Bacteria Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Smart Inverter Compressor Technology |
| Other Features | Convertible Plus, Door Cooling Plus, Smart Diagnosis, Auto Smart Connect, Moist 'N' Fresh, 2 L Bottle Storage, Double Twist Ice Tray, SuperChill, Ecofriendly Refrigerant, Works without Stabilizer: 100 - 310 V LVS, Moist Balance Crisper, Ever Fresh Zone, Anti-Bacteria Gasket, Humidity Controller, Top LED, Egg Cum Ice Tray, Freezer Door Basket (Full): 2, Freezer Ice Bank: Transparent, Deodorizer: Catechin, ?Inverter, Convertible |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor from LG |
LG 284 L Direct Cool Double Door 2 Star Refrigerator (GL T302RPZY)
₹34,230
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM