| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T382VESX, Ebony Sheen) | ₹ 45,590 |
LG 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T382VESX) price in India starts from ₹ 45,590. The lowest price of LG 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T382VESX) is ₹ 45,590 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T382VESX) |
| Price in India | ₹45,590 |
| Release date | 3rd August 2022 |
| Model Name | GL T382VESX |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 360 L |
| Colours | Ebony Sheen |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 172.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 71 cm |
| Weight | 61 kg |
| Temperature Control | E Micom |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Pocket Handle |
| Gasket Type | Anti-Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | No |
| Door Alarm | No |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Door Cooling+™ Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from LG |
LG 360 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T382VESX)
₹45,590
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications