| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472QDWL, Daffodil White) | ₹ 49,750 |
LG 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472QDWL) price in India starts from ₹ 49,750. The lowest price of LG 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472QDWL) is ₹ 49,750 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472QDWL) |
| Price in India | ₹49,750 |
| Model Name | GL I472QDWL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 420 L |
| Colours | Daffodil White |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1725.00 x 680.00 x 0.00 |
| Depth | 725 mm |
| Weight | 74.00 kg |
| Temperature Control | I-micom |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer: 100 - 290 V LVS |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Global Handle |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Auto Smart Connect Technology, Ice Beam Door Cooling Technology |
| Other Features | Smart Connect, Smart Diagnosis System, LED Lighting |
| Warranty Summary | 1 Year-Product & 9 Years-Smart Inverter Compressor |
LG 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472QDWL)
₹49,750
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications