| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8077NEDLJ, Middle Free Silver) | ₹ 23,599 |
LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8077NEDLJ) price in India starts from ₹ 23,599. The lowest price of LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8077NEDLJ) is ₹ 23,599 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8077NEDLJ) |
| Price in India | ₹23,599 |
| Model Name | T8077NEDLJ |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Middle Free Silver |
| Dimensions (mm) | 910.00 x 540.00 x 0.00 |
| Depth | 540 |
| Weight | 32 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 rpm |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty and 10 Years Warranty on Motor from LG |
| Covered in Warranty | Covers All Manufacturing Defects. All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty |
| Not Covered in Warranty | Defects. Product is Not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8077NEDLJ)
₹23,599
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM