| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Livpure 70 L Desert Air Cooler (Brio 70, Grey & White) | ₹ 9,690 |
Livpure 70 L Desert Air Cooler (Brio 70) price in India starts from ₹ 9,690. The lowest price of Livpure 70 L Desert Air Cooler (Brio 70) is ₹ 9,690 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Livpure |
| Model | 70 L Desert Air Cooler (Brio 70) |
| Price in India | ₹9,690 |
| Model Name | Brio 70 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 70 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan Mode, Swing Mode, Swing + Pump Mode |
| Air Delivery | 4100 cfm |
| Air Throw Distance | 36 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | PP, ABS |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Width x Height x Depth | 59 cm x 109.5 cm x 69.5 cm |
| Weight | 16.8 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.64 cm |
| Warranty Summary | 1 Year warranty on All Electric Parts |
| Covered in Warranty | All Electrical Components and Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Any Damages Due to Mishandling or Improper Storage, Running Appliance in an Improper Electric Condition, Chipping, Peeling or Dent |
| Warranty Service Type | Onsite |
Livpure 70 L Desert Air Cooler (Brio 70)
₹9,690
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM